Založ si blog

Komu to tu dnes drbe, pán Dírer?

Aby nedošlo k mylnému výkladu, tak hneď na úvod si dovolím prehlásiť, že ako v tomto blogu tak aj v ostatných blogoch, ktoré budú obsahovať slovo „drbať“ a jeho formy, sa jedná dôsledne o jeho význam tak, ako to udáva Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, Slovník súčasného slovenského jazyka z r. 2006, 2011, 2015, 2021. Tento slovník udáva, že slovo „drbať“ vyjadruje vo vzťahu k inému človeku to, že tento človek sa správa bláznivo, resp. nevhodne.

Moderátor Richard Dírer mal dňa 12.11.2023  osobitý vstup do relácie „V politike“. Daný vstup uvádzam nižšie vo forme voľného prepisu z audiovizuálneho záznamu. Odporúčam daný záznam vidieť, pretože práve ten dal podnet k tomuto blogu (https://www.ta3.com/relacia/910333/co-vsetko-pre-nas-chystaju).

Zanietenie moderátora bolo impozantné a zápal v jeho očiach strhujúci. Asi tak nejako by som si si vedel predstaviť pri povestných kázňach dominikánskeho mnícha Girolama Savonarolu, ktorý v roku 1494 vo Florencii vytvoril teokratický, podľa dnešných meradiel – totalitný štát. Žiaľ, preňho táto éra skončila po troch rokoch a v roku 1498 ho Florenťania umlčali obesením a vnútorný plameň navždy zničili ešte plameňom vonkajším.

A teraz už nasleduje voľný prepis spomínaného vstupu:

„Sledujete TA3, príjemný dobrý deň.

Tak sme teda zatočili s tou Európskou úniou. Teatrálne sme dali dole jej vlajku. Gesto, ktoré nám doteraz predvádzali skôr politici na hrane politického spektra.

Asi nám chcel podpredseda parlamentu povedať, že Slovensko nie je odkázané na 2,6 miliardy eur ročne z Únie a k tomu 6 miliárd eur z Plánu obnovy. Že my si naše cesty postavíme sami – asi tak, ako diaľnicu do Košíc, že sami si opravíme školy, sami si vytvoríme nové pracovné miesta, a sami dokážeme pomôcť ľuďom počas pandémie, sami si postavíme nové nemocnice – asi ako Rázsochy či Martin.

Ale áno, bez eurofondov by naši politici mohli byť len ťažšie zaplatení a profitovať zo škandálov ako boli emisie, skládky, sociálne podniky, agrodotácie či IT investície. A bez Európskej únie by len ťažko mohli niektorí naši národní politici bývať v Rakúsku a mať plné ústa národovectva. A bez Únie by len ťažko stranícke kolegyne a kolegovia podpredsedu parlamentu mohli poberať desaťtisícové platy v Europarlamente. Možno práve oni by tak mohli začať s edukáciou a straníckemu kolegovi vysvetliť, čo všetko nám Európska únia prináša – alebo mu povedať, že ešte stále tu ako alternatíva existuje Rusko.

Vitajte V politike!“

Priznám sa, že som si nebol celkom istý, čo pozerám: – či je to naozaj štandardná politická relácia, –  či je to nový druh politickej stand-up komédie, – či návrat k formátu politickej „agitky“, – či je to nový odvážny spôsob nazerania do vlastného vnútra a v rámci nejakej zvláštnej psychohygieny aj jeho následné „zdieľanie“ s divákmi, – alebo je to určitým spôsobom analógia snahy o vytvorenie Savonarolovho teokratického, pardón, mediokratického štátu.

A nakoľko sa mi na dané možnosti nedostávalo relevantnej odpovede, hádam bude vcelku namieste jednoduchá otázka: „Komu to tu dnes drbe, pán Dírer?“

Osobitný bankový odvod – alebo: čo blbnete, chlapci z SAS?

30.11.2023

Na začiatok upozorním, že nemám klasické ekonomické vzdelanie. Napriek uvedenému si dovolím vysloviť presvedčenie, že v základnom nazeraní na problém sa principiálne nemýlim. Banky na Slovensku ukončili rok 2022 s čistým ziskom vo výške 829 miliónov eur. Za posledných 15 rokov bol bankový sektor na Slovensku vždy v zisku. V roku 2007 dosiahli zisk vo [...]

Chcete mať prezidenta uplakanca? – voľte Korčoka!

28.11.2023

Mária Rázusová-Martáková ešte pred desaťročiami napísala čarovnú knižku „Stála bitka, stála“. Je to príbeh dvoch súperiacich skupín malých dedinských chlapcov, ktorí sa hrali na vojakov. Ako vojaci mali aj svojho generála. Ale ako bol tento generál vo svojej „armáde“ veľký, tak bol doma stále malý. A ako sa hovorí, generál- negenerál, matka mu dala kolísať [...]

Zabitie nevinného je vraždou, však – „páni konšelé“

23.11.2023

„Nezabiješ!“ je Boží príkaz, ktorý je zakotvený ako v Starom zákone tak aj v Novom zákone. „Nezabiješ!“ je vyjadrením univerzálnej a absolútnej hodnoty ľudského života, aj v súčasnej, dominantne sekulárnej spoločnosti pretavenej do základného ľudského práva. V tomto kontexte sa právo na život objavuje o. i. aj v roku 1776, a to [...]

lietadlo

Pri Paríži spadlo malé lietadlo priamo medzi bytové domy

04.12.2023 20:50

Všetci traja členovia posádky boli s vážnymi zraneniami prevezení do nemocnice.

Nicolás Maduro

Najskôr referendum, potom anexia? Venezuela ide Putinovou cestou

04.12.2023 17:39

Bezmála desať rokov potom, čo Rusko zabralo ukrajinský Krym, sa do podobne nebezpečnej hry púšťa latinskoamerický spojenec Moskvy.

schôdza, parlament, Michal Šimečka

Progresívci podajú ústavnú sťažnosť, ak sa bude obmedzovať ÚŠP cez skrátené konanie

04.12.2023 17:21

PS tvrdí, že cieľom zmeny je ochrana "našich ľudí" zo strany premiéra Fica.

Americky torpedoborec USS Carney

Americký torpédoborec zostrelil jemenské drony útočiace na civilné lode

04.12.2023 17:00

Americká vojnová loď sa zapojila do bojov s jemenskými povstalcami v Červenom mori. Asistovala trom poškodeným civilným lodiam a zostrelila tri drony.

dedo Jano

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 63229x
Priemerná čítanosť článkov: 4864x

Autor blogu

Kategórie