Premiér Robert Fico (Smer-SD) v januári predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napríklad uznanie len pohlaví muž a žena či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov. (https://www.teraz.sk/slovensko/fico-predstavil-navrh-konceptu-zmeny-u/852286-clanok.html).
František Mikloško sa k danému návrhu postavil zásadne proti. Svoje argumenty rozdelil na politické („lebo Fico“) a morálne-etické: „ Lekárska a vedecká obec vie, že sa rodí malé percento ľudí, u ktorých je rozlíšenie pohlavia od narodenia neidentifikovateľné, a minimálne do puberty títo ľudia zostávajú v nejakom, aj duševnom medzipriestore. Voči týmto ľuďom je takéto znenie najvyššieho zákona krajiny ponižujúce. Podľa Ústavy Slovenskej republiky teda Slovenská republika týchto ľudí nebude uznávať? (https://www.postoj.sk/174806/preco-nebudem-hlasovat-za-ficov-ustavny-zakon).
Politický dôvod v zásadných morálnych otázkach kresťanského resp. katolíckeho poslanca musí ísť nabok, to je absolútne smiešny argument.
Rovnako sa František Mikloško abolútne mýli aj v druhom argumente: nie je vôbec otázka morálno-etická, ale biologická. A biologická definícia pohlavia naozaj pozná len dve pohlavia: mužské pohlavie a ženské pohlavie.
Túto dilemu v hlave pána Mikloškao by možno pomohlo rozriešiť rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva z apríla 2025, ktoré hovorí, že britský zákon o rovnosti definuje ženu ako niekoho, kto sa biologicky narodil ako žena. (https://www.teraz.sk/spravy/britsky-najvyssi-sud-definicia-z/871781-clanok.html).
Na jednej strane môžeme mať aj súcit s vekom pána Mikloška (ale iba ako s osobou), v duchu citátu z Knihy Sirachovcovej – „Synu, zastaň sa v starobe svojho otca a nezarmucuj ho, kým žije, ak slabne na rozume, maj strpenie a nepohŕdaj ním, kým si pri sile; lebo milosrdenstvo s otcom nebude zabudnuté“ (https://svatepismo.sk/kniha-sirachovcova-3).
Na druhej strane nemôžeme mať súcit s pánom Mikloškom ako s politikom, lebo práve tvrdo popiera princíp kategorického imperatívu formulovaného nemeckým filozofom Immanuelom Kantom (1724-1804), ktorý hovorí, že sa jedná o formu bezpodmienečného príkazu týkajúceho sa konania dobra, čo vieme rozumovo rozlíšiť (https://sk.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Kant).
Ak by ani toto nestačilo, mali by stačiť skoro prvé slová zo Starého Zákona – „A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril“ (https://svatepismo.sk/genezis-1).
Nečítali ste Knihu Genezis, pán Mikloško?
Chcete aby som Vás liečil? ...
Dokonca si aj odborník na medicínu ? ...
Text Starého Zákona nemôže byť pre text Ústavy... ...
Celý ten zákon je len zástupná téma, aby sa... ...
Knihu Genesis nenapísal Boh, ale človek. ...
Celá debata | RSS tejto debaty