Založ si blog

Good bye, Daniellito!

Ilúziu, ktorá je vytváraná klamom, vynikajúco uchopili nemeckí filmári vo filme „Good bye, Lenin!“. Film bol nakrútený v r. 2003 a hovorí o rodine snažiacej sa uchrániť matku, ktorá v kóme prečkala pád komunizmu v Nemeckej demokratickej republike, pred šokom z takejto zmeny, nakoľko tento šok môže byť pre ňu smrteľný.

Podobná ilúzia sa vytvára v kontexte rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a to v súvislosti s jej hlavným predstaviteľom Danielom Lipšicom. Stačia na to dva príklady. Tento blog teda nebude vkladom do polemiky o opodstatnenosti či neopodstatnenosti existencie tohto úradu, bude o fenoméne vytvárania ilúzií a klamu, resp. až sebaklamu, ich prijímania a osvojenia.

Prvou ilúziou je, že Daniel Lipšic sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora, keď vláda ponechá špeciálnu prokuratúru na „pokoji“. Táto ilúzia sa prezentuje  v časti politického, odborného i laického spektra ako odvážny krok človeka, ktorý takúto „sebaobetu“ ponúka kvôli záchrane úradu. Je to však len klam. Špeciálna prokuratúra na 99 % má podpísaný zánik, takže ponuka na vzdanie sa je len prázdnym gestom.

Druhou ilúziou je, že Daniel Lipšic odíde celkom z úradu. Tento krok akoby stupňoval veľkosť spomínanej „sebaobety“. V tomto prípade nie na 99 % ale na 100 % je jasné, že Daniel Lipšic nemá šancu pôsobiť ako radový prokurátor, pretože nemá na prokurátora jednoducho príslušnú kvalifikáciu.

Je svojím spôsobom fascinujúce, ako si obe ilúzie osvojili niektorí najvyšší politickí predstavitelia. Ako vravel Jaroslav Hašek ústami prostého vojaka Švejka, sú len dve možnosti: – buď tomu naozaj veria alebo sa len tvária, že tomu veria. Nech je to akokoľvek, základnou otázkou je, analogicky k princípu spomínaného filmu, koho chcú chrániť pred šokom z reality.

Názov filmu „Good bye, Lenin!“ je postavený na scéne, keď sochu Lenina odnáša helikoptéra, ktorá sa stráca v diaľke.

Je možné, že obdobne sa stráca aj hlavná postava tohto príbehu. Aby sme však nevytvárali vlastnú ilúziu, je potrebné dodať, či je to naozaj koniec „filmu“ alebo len jedna zo scén, ktoré budú mať svoje pokračovanie, to ukáže len budúcnosť.

Ale zatiaľ – „Good bye, Daniellito!“

Falošné slzy Zuzany Čaputovej

14.03.2024

Výraznú mediálnu odozvu mala tragédia matky a jej 8-ročnej mimoriadne závažne postihnutej dcérky, ktorá nedokázala riešiť ich ťažkú životnú situáciu inak, ako postavením sa pred prichádzajúci vlak pri obci Beňadiková dňa 9.3.2024. Obe zahynuli. Na túto tragédiu reagovala emotívne aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá „myslí na bolesť matky, ktorú musela [...]

Komu to tu dnes drbe, páni z KDH?

07.03.2024

Aby nedošlo k mylnému výkladu, tak hneď na úvod si dovolím prehlásiť, že ako v tomto blogu tak aj v ostatných blogoch, ktoré budú obsahovať slovo „drbať“ a jeho formy, sa jedná dôsledne o jeho význam tak, ako to udáva Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, Slovník súčasného slovenského jazyka z r. 2006, 2011, 2015, 2021. [...]

Porazil Šaul svojich tisíc, Dávid svojich desaťtisíc, ale Bibi zabil tridsaťtisíc

26.02.2024

„Porazil Šaul svojich tisíc, ale Dávid svojich desaťtisíc“ takto nôtili izraelské ženy pri návrate Dávida z víťazného ťaženia proti Filištíncom (Prvá kniha Samuelova, Starý zákon). Už starozákonný jazyk rozlišoval zabitie vo vojne (porazil Šaul svojich tisíc) a zabitie, resp. vraždu ako to bolo v prípade zabitia Ábela svojím bratom Kainom [...]

Richard Raši

Tomáš: Hlas nominuje za predsedu parlamentu Richarda Rašiho

15.04.2024 13:07

Strana trvá na stanovisku, že pozícia naďalej patrí Hlasu.

Chladnička

Hrôzostrašný prípad týrania. Rodičia mali biť svoje deti reťazami, držali ich o hlade

15.04.2024 12:43

K bitkám malo dochádzať minimálne od roku 2020. Obvineným hrozí až 15 rokov za mrežami.

Čierny kašeľ / Pertussis /

Za týždeň v Česku pribudlo 1494 prípadov čierneho kašľa, najviac od začiatku roka

15.04.2024 12:31

Tohtoročná epidémia čierneho kašľa je v ČR najsilnejšia za viac ako 60 rokov.

Zuzana Dolinková / Robert Fico /

Nová vojenská nemocnica v Prešove, aj národná v Bratislave. Fico bol na kontrolnom dni u Dolinkovej, ohlásili ambiciózne plány

15.04.2024 12:11

Premiér na otázky odpovedať odmietol a viac sa má verejnosť dozvedieť o vojenskej nemocnici v stredu.

dedo Jano

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 80930x
Priemerná čítanosť článkov: 4259x

Autor blogu

Kategórie