Založ si blog

Osobitný bankový odvod – alebo: čo blbnete, chlapci z SAS?

Na začiatok upozorním, že nemám klasické ekonomické vzdelanie. Napriek uvedenému si dovolím vysloviť presvedčenie, že v základnom nazeraní na problém sa principiálne nemýlim.

Banky na Slovensku ukončili rok 2022 s čistým ziskom vo výške 829 miliónov eur. Za posledných 15 rokov bol bankový sektor na Slovensku vždy v zisku. V roku 2007 dosiahli zisk vo výške 575 mil. €, a v podstate okrem dvoch slabších rokov a to v r. 2010 – 250 mil. € zisku a v r. 2020 – 470 mil. € zisku, mal zisk v podstate trvale rastúci trend.

V príjmoch bánk a v tvorbe zisku dominujú pritom najmä úroky a poplatky, menej dividendy a cenné papiere. Banky teda nezarábajú primárne „hlavou“ ale mechanicky.

Úroky pritom za posledné dva roky rastú priam „raketovo“. Kým na začiatku roku 2022 banky dávali nové hypotéky s priemerným úrokom vo výške 0,96 percenta v súčasnosti úrok pri 5-ročnej fixácii atakuje 5-percentnú hranicu. Úroková sadzba Európskej centrálnej banky je pritom 4,5 %.

Všeobecné prevádzkové náklady bankového sektoru boli pritom v roku 2022 vo výške 1,450 miliardy €, čo v „optickom“ vyjadrení znamená, že na jedno Euro prevádzkových nákladov pripadá 0,57 Eura zisku.

Na porovnanie, zisk technologických spoločností, ktorý býva zvyčajne najvyšší pri porovnávaní zisku v iných odvetviach, dosahuje úroveň cca 25 %, t. j. 0,25 € na jedno vynaložené Euro.

Zisk niektorých ropných spoločností dosiahol v r. 2022 zisk na úrovni cca 16 %, čiže cca 0,16 € na jedno vynaložené Euro.

V súčasnosti silnie diskusia o oprávnenosti zaviesť znovu osobitný bankový odvod.

Z tzv. „pseudopravicovo-liberálneho“ prúdu, reprezentovaného u nás najmä stranou SAS, zaznievajú hlasy proti tomuto odvodu. Hlavným argumentom je, že banky zvýšia úroky a poplatky, aby si zachovali zisky a preto si to odnesú len a len bežní občania.

Táto argumentácia pritom totálne scestná. V takýchto prípadoch sa u nás na dedine hovorilo – „jeden neomyslí, čo ten blbec vymyslí!“

Po prvé – zisky bánk majú v zásade trvale rastúci trend. Aj pri úrokovej sadzbe pod úrovňou 1 % dosiahli banky v r. 2020 zisk na úrovni cca 470 mil. €.

Po druhé – nikde nie je napísané, aký zisk musia dosiahnuť (podľa všeobecných ekonomických poučiek pri dosiahnutí zisku cca 10 % je firma považovaná, že je v dobrej finančnej kondícii).

Po tretie – primeraná miera zisku sa dá stanoviť arbitrárne (resp. dohodou) ako v absolútnom vyjadrení (napr. 500 mil. € ročne) alebo v podielom vyjadrení (ako podiel v % voči stanovenému finančnému ukazovateľu (obrat, príjmy, a pod.).

Po štvrté – ak banky dvihnú poplatky, úroky a pod., tak štát zas môže dvihnúť spomínaný osobitný odvod.

Po piate – teoreticky by sa dalo uvažovať aj nad založením štátnej komerčnej banky (pri stanovení čo len 3 %-ného úroku by sa vytvoril efektívny konkurenčný tlak na súkromné komerčné banky).

Na záver treba dopovedať, že spomínaný osobitný bankový odvod je vlastne daňou z nadmerného zisku, ktorý je podľa ekonomickej terminológie charakterizovaný nasledovne: „nadmerný zisk je zisk, ktorý je vyšší než aký by bol potrebný na zabezpečenie kontinuity činnosti spoločnosti a prevyšuje priemernú maržu ziskovosti alebo mieru návratnosti.“

Takže – „budete ešte dlho blbnúť  so svojím pseudoekonomickým protinázorom na uplatnenie osobitného bankového odvodu, chlapci z SAS?“

Porazil Šaul svojich tisíc, Dávid svojich desaťtisíc, ale Bibi zabil tridsaťtisíc

26.02.2024

„Porazil Šaul svojich tisíc, ale Dávid svojich desaťtisíc“ takto nôtili izraelské ženy pri návrate Dávida z víťazného ťaženia proti Filištíncom (Prvá kniha Samuelova, Starý zákon). Už starozákonný jazyk rozlišoval zabitie vo vojne (porazil Šaul svojich tisíc) a zabitie, resp. vraždu ako to bolo v prípade zabitia Ábela svojím bratom Kainom [...]

Ivan Korčok: zvonka to môže vyzerať ako karierizmus, ale sám sebe som sa nikdy nespreneveril

25.02.2024

V Národnom divadle v Prahe je nad oponami nápis „„Národ sobě“. Obsahuje odkaz na obetavosť českého národa, ktorý po požiari Národného divadla v r. 1881 vyzbieral v celonárodnej zbierke za 47 dní približne milión zlatých, pomocou ktorých bolo Národné divadlo obnovené. Ivan Korčok je nepochybne schopný človek. Ako ukazuje jeho profesijný životopis, je schopný [...]

Vianočná reflexia 2023

19.12.2023

„Načo Ti to budem vysvetľovať, aj tak to nepochopíš“ – tak mi občas povie manželka, stavebná inžinierka, keď sa snažím pochopiť nejaký technický alebo praktický problém. Zvyčajne má pravdu. Pri snahe o pochopenie narazím v takýchto prípadoch na nejakú bariéru, ktorú moja myseľ nedokáže prekonať. A tak mi neostáva nič iné, ako veriť, že je to [...]

Richard Lewis

Zomrel uznávaný stand-up komik Richard Lewis

29.02.2024 08:08

Lewis bol známy tým, že analyzoval svoje neurózy v humorných skečoch, pričom bol oblečený celý v čiernom, čo viedlo k jeho prezývke The Prince of Pain.

počítač, laptop, digitálne vzdelávanie

Austrália odhalila zahraničnú špionážnu službu A-Team. Tají, odkiaľ je

29.02.2024 07:31

Šéf austrálskej spravodajskej služby odhalil existenciu zahraničnej špionážnej siete, ktorá v Austrálii pôsobí niekoľko rokov a verbovala akademikov, politikov a podnikateľov.

Trump

Súd v Illinois rozhodol o vylúčení Trumpa z republikánskych primárok

29.02.2024 07:28, aktualizované: 07:55

K podobnému rozhodnutiu predtým pristúpili orgány v štátoch Colorado a Maine, a to kvôli Trumpovmu zapojeniu do útoku na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára 2021.

kapitol, kongres, USA

V americkom Kongrese našli dohodu na odvrátení kolapsu rozpočtu vlády

29.02.2024 06:15

Lídri amerického Kongresu oznámili, že dospeli k dohode, ktorá má odvrátiť hroziaci kolaps vládnych financií.

dedo Jano

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 73286x
Priemerná čítanosť článkov: 4311x

Autor blogu

Kategórie